Enerji: 2013 ‘ün En Parlak Sektörü Olacak

adsız

 

30.12.2012 |

Ekonomist dergisi Türkiye’nin en büyük gruplarını yöneten CEO’ların oluşturduğu platform olan CEO Club üyeleriyle bir anket yaptı. Gelen 173 yanıt, Türkiye ekonomisinin 2013 görüntüsüne ilişkin önemli mesajlar içeriyor. CEO’lara göre enerji piyasasının serbestleşmesi ile birlikte son beş yıldır artan yatırımlar 2013’te hızlanacak. CEO’lara göre 2013’ün en parlak sektörü enerji olacak.

2013, hangi sektörler için daha parlak bir yıl olabilir sorusuna CEO’ların yüzde 26 “enerji” cevabını verdi. Kendi içinde bir çok fırsatı barındıran enerji sektörü, geçtiğimiz yıl da CEO’ların gözdesi olmuştu. Onu bilişim sektörü yüzde 9.9 ile izliyor. Sonra da bankacılık, perakende, sağlık ve gayrimenkul geliyor.

Yatırımlar

Yatırımlarını belirsiz bir tarihe erteleyenlerin oranı yüzde 1 bile değil. Yatırımlarında hiçbir ertelemeye gitmediklerini ve gitmeyeceklerini söyleyenler ise yüzde 89.9’luk bir dilimi oluşturdu. Kısa bir süre için yatırımlarını erteleme kararı aldıklarını söyleyenler de yüzde 9.2. Bu tablo aslında Türkiye ekonomisinin ne kadar dinamik olduğunu göstermesi açısında çok önemli.

Not artışı

Türk CEO’ların yüzde 57.3’ü büyük bir merakla beklenen not artışının gerçekleşeceğini düşünüyor. Buna “Sadece Moody’s yapar” diyen yüzde 8.2’lik kesim ile “Sadece S&P yapar” diyen yüzde 3.6’lık kesim dahil değil. Bu rating kuruluşlarından not artışı beklemeyenlerin oranı ise yüzde 30.9.

İşler iyi olacak

“Gelecek yıl işlerinizin nasıl bir seyir izleyeceğini bekliyorsunuz?” sorusuna CEO’ların yüzde 70’e yakını “iyi” ve “çok iyi” yanıtını veriyor. Bu yanıt kuşkusuz ellerindeki belli verilerle veriliyor. Örneğin siparişler, örneğin tüketici kredilerinin artmasının yaratacağı talep gibi. İşlerinin 2012’den çok da farklı olmayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 30. Bu konuda çok olumsuz bir beklenti içinde olanların oranı ise korkmayı gerektirmeyecek kadar düşük. Sadece yüzde 1.8’lik kesim gelecek yıl işlerinin daha kötüye gitmesini bekliyor.

Kaynak: Enerji Enstitüsü  http://enerjienstitusu.com/2012/12/30/ceolara-gore-2013un-en-parlak-sektoru-enerji-olacak/

Bir Cevap Yazın